Hangok lefogása a furulyán

Az fogástáblázat értelmezése. Az fogástáblázat arra való, hogy megmutassa a hangok lefogását a furulyán. A táblázat a 0-7-ig terjedő számokból áll, a 0 jelöli a bal hüvelykujjat, az 1-es a bal mutatóujjat, a 2-es a bal középső ujjat, és így tovább

 • Például az általad már játszott B hangot így jelüljük:

  • 0 1 – – – – – –

A számok a lefedett lyukakat jelölik, a kötőkelek a fedetleneket. Ebben a példában a 0 azt mutatja, hogy a bal hüvelyujjaddal a furulya hátsó oldalán lévő lyukat, közben a bal mutatóujjaddal az első lyukat kell lefognod.

Tanuld meg a bal kéz hangjait. Az első, bal kézzel megtanulható hangok a B (amit már ismersz), az A és a G. A következő két hang, a C’ és a D’. Az aposztróf a jobb felső sarokban a magas hangokat jelöli.

 • Az A hang: ugyanúgy játszd, mint a B hangot, de ezúttal a bal középső ujjaddal fogd le a második lyukat a furulya tetején. Az A hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 12 – – – – –

 • A G hang: ugyanúgy játszd, mint az A hangot, csak most a bal gyűrűsujjaddal fogd le a harmadik lyukat is. A G hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 – – – –

 • A C’ hang: Fogd le a hátsó lyukat a bal hüvelykujjaddal és fent, középről a második lyukat a középső ujjaddal. A C1 hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 – 2 – – – – –

 • A D’ hang: Ezúttal ne fogd le a hátsó lyukat, most csak felülről a második lyukat kell lefognod a bal középső ujjaddal. A D’ hanghoz tartozó fogástáblázat: – – 2 – – – – –

Tanuld meg a jobb kéz hangjait. Az első, jobb kézzel megtanulható hangok az E, a D és a F#. A következő két hang az F és a C. Kezdőknek ez a két hang gondot okozhat, mert a kijátszásukhoz sok lyukat kell egyszerre lefogni.

 • Az E hang: Fogd le bal hüvelykujjal a hátsó lyukat, a felső 3 lyukat a bal mutató, középső és gyűrűs ujjaddal, majd a negyedik és ötödik lyukakat a jobb mutató és középső ujjaddal. Az E hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 45 – –

 • A D hang: ugyanúgy játszd, mint az E hangot, de ezüttal a jobb gyűrűsujjaddal fogd le felülről a hatodik lyukat is. A D hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 456 –

 • A F# hang: ugyanúgy játszd, mint a D hangot, csak ezúttal vedd el a jobb mutatóujjad felülről a negyedik lyukról, a többi ujjad marad a helyén. A F# hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 – 56 –

 • Az F hang: Helyezd a bal hüvelykujjad a hátsó lyukra, a bal mutató, középső és gyűrűs ujjad a felső három lyukra, a jobb mutatóujjad a negyedik lyukra, a gyűrűs és a kisujjad pedig a hatodik és hetedik lyukra. AZ F hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 4 – 67

 • A C hang: Amikor C hangot játszol, mind a 7 lyukat le kell fognod. A bal hüvelykujjaddal a hátsót, a bal mutató, középső és gyűrűs ujjaddal a felső hármat, a jobb mutató középső gyűrűs, és kisujjaddal pedig az alsó négyet. A C hanghoz tartozó fogástáblázat: 123 4567

Gyakorold a magas hangok kijátszását. Ez egy kis gondot jelenthet. A D’ feletti hangokhoz ismerni és használni kell a “az alsó lyuk csípése” technikát. A hüvelykujjad hegyével takard le az alsó lyuk ⅔ – ¾ részét. Az ajkaddal szorítsd meg némileg a fúvókát és kicsit erősebben fújd a megszokottnál.

3 hozzászólás

Add a Comment

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.