A furulya fújása, nyelvtechnika, ritmusok

Gyakorold megszólaltatni a furulyát. Fújj bele a furulyába, hogy legyen elképzelésed, milyen hangon szól. Finoman próbáld, mintha buborékot akarnál fújni. A legnehezebb, de egyben a legfontosabb kezdő technika a furulya lágy, egyenletes fújása.

• Ha túl erősen fújod, éles, kellemetlen hangja lesz. Lágyabban fújd, hogy zenei hangot adjon.

• Rekeszizomból lélegezz és győződj meg róla, hogy egyenletesen fújod. Segít, hogy a hang folyamatos legyen.

Tanuld meg a helyes nyelvtechnikát. Amikor egy hangot játszol, a nyelveddel indíthatod el, illetve állíthatod meg. Helyezd a nyelved a szájpadlásodra a fogaid mögé. Itt kell a hangnak kezdődnie és befejeződnie is.

• Azért, hogy ezt megtedd, próbáld a “doot” vagy a “dud” szavakat mondani, miközben a hangot játszod. Ezt a technikát nyelvezésnek hívják és és nagyon tisztává teszi a hang elejét és végét.

Játszd az első hangod. Az első, amit az emberek általában megtanulnak a B hang. Ehhez a bal hüvelykujjadal kell lefogd a hátsó lyukat. Most a bal mutatóujjaddal fogd le az első lyukat a felső oldalon a fúvóka alatt. A jobb hüvelykujjaddal egyensúlyozd a furulyát. Most gyengéden fújj bele a fúvókába, és mondd, hogy “doot” vagy “dud”. Nagyon jó!  Ez volt a B hang.

• Ha nem ad hangot, vagy besípol, győződj meg róla, hogy teljesen lefedted-e a lyukakat és hogy az ujjaid laposak maradtak.

• A besípolás másik oka lehet, ha túl erősen fújsz bele.

• Gyakorold a B hangot, amíg magabiztosan nem megy.

• Ügyelj rá, hogy ne adj hangot amikor a “doot” vagy “dud” hangot játszod.Ezek a szavak csak a helyes nyelvtechnika megtanulását segítik.

Hangok lefogása a furulyán

Az fogástáblázat értelmezése. Az fogástáblázat arra való, hogy megmutassa a hangok lefogását a furulyán. A táblázat a 0-7-ig terjedő számokból áll, a 0 jelöli a bal hüvelykujjat, az 1-es a bal mutatóujjat, a 2-es a bal középső ujjat, és így tovább

• Például az általad már játszott B hangot így jelüljük:

• 0 1 – – – – – –

A számok a lefedett lyukakat jelölik, a kötőkelek a fedetleneket. Ebben a példában a 0 azt mutatja, hogy a bal hüvelyujjaddal a furulya hátsó oldalán lévő lyukat, közben a bal mutatóujjaddal az első lyukat kell lefognod.

Tanuld meg a bal kéz hangjait. Az első, bal kézzel megtanulható hangok a B (amit már ismersz), az A és a G. A következő két hang, a C’ és a D’. Az aposztróf a jobb felső sarokban a magas hangokat jelöli.

• Az A hang: ugyanúgy játszd, mint a B hangot, de ezúttal a bal középső ujjaddal fogd le a második lyukat a furulya tetején. Az A hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 12 – – – – –

• A G hang: ugyanúgy játszd, mint az A hangot, csak most a bal gyűrűsujjaddal fogd le a harmadik lyukat is. A G hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 – – – –

• A C’ hang: Fogd le a hátsó lyukat a bal hüvelykujjaddal és fent, középről a második lyukat a középső ujjaddal. A C1 hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 – 2 – – – – –

• A D’ hang: Ezúttal ne fogd le a hátsó lyukat, most csak felülről a második lyukat kell lefognod a bal középső ujjaddal. A D’ hanghoz tartozó fogástáblázat: – – 2 – – – – –

Tanuld meg a jobb kéz hangjait. Az első, jobb kézzel megtanulható hangok az E, a D és a F#. A következő két hang az F és a C. Kezdőknek ez a két hang gondot okozhat, mert a kijátszásukhoz sok lyukat kell egyszerre lefogni.

• Az E hang: Fogd le bal hüvelykujjal a hátsó lyukat, a felső 3 lyukat a bal mutató, középső és gyűrűs ujjaddal, majd a negyedik és ötödik lyukakat a jobb mutató és középső ujjaddal. Az E hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 45 – –

• A D hang: ugyanúgy játszd, mint az E hangot, de ezüttal a jobb gyűrűsujjaddal fogd le felülről a hatodik lyukat is. A D hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 456 –

• A F# hang: ugyanúgy játszd, mint a D hangot, csak ezúttal vedd el a jobb mutatóujjad felülről a negyedik lyukról, a többi ujjad marad a helyén. A F# hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 – 56 –

• Az F hang: Helyezd a bal hüvelykujjad a hátsó lyukra, a bal mutató, középső és gyűrűs ujjad a felső három lyukra, a jobb mutatóujjad a negyedik lyukra, a gyűrűs és a kisujjad pedig a hatodik és hetedik lyukra. AZ F hanghoz tartozó fogástáblázat: 0 123 4 – 67

• A C hang: Amikor C hangot játszol, mind a 7 lyukat le kell fognod. A bal hüvelykujjaddal a hátsót, a bal mutató, középső és gyűrűs ujjaddal a felső hármat, a jobb mutató középső gyűrűs, és kisujjaddal pedig az alsó négyet. A C hanghoz tartozó fogástáblázat: 123 4567

Gyakorold a magas hangok kijátszását. Ez egy kis gondot jelenthet. A D’ feletti hangokhoz ismerni és használni kell a “az alsó lyuk csípése” technikát. A hüvelykujjad hegyével takard le az alsó lyuk ⅔ – ¾ részét. Az ajkaddal szorítsd meg némileg a fúvókát és kicsit erősebben fújd a megszokottnál.

Félhangok a furulyán

Tanuld meg a félhangokat. A félhangok két normál hang között vannak félúton, úgy, mint zongorán a fekete billentyűk. A leggyakrabban használt félhangot már ismered ez pedig a F#. Ezen kívül kettőt érdemes még mindenképp ismerned, a Bb-t és a C#’-t.[1]

• A Bb fogástáblázata: 0 1 – 3 4 – – –

• A C#’ fogástáblázata: – 12 – – – – –